День за два: кому пощастить сидіти менше?

Президент України підписав так званий «закон Савченко». Мова йде про Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання».

Вказаним законом внесені зміни до частини 5 статті 72 Кримінального кодексу України та вона викладена в такій редакції:

«5. Зарахування судом строку попереднього ув’язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того ж кримінального провадження, в межах якого до особи було застосовано попереднє ув’язнення, провадиться з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

У випадку призначення судом іншого покарання, аніж побзавлення волі, зарахування строку попереднього ув’язнення в межах того ж кримінального провадження здійснюється у наступному порядку:
1) строк попереднього ув’язнення переводиться у строк позбавлення волі відповідно до визначеного абзацом першим цієї частини статті співвідношення;
2) визначений відповідно до підпункту першого цього абзацу строк позбавлення волі переводиться у інший призначений вид покарання відповідно до співвідношення, визначеного частиною першою цієї статті.

При призначенні основного покарання, не зазначеного в частині першій цієї статті, суд зобов’язаний повністю звільнити засудженого від відбування такого основного покарання.

У строк попереднього ув’язнення включається строк:
а) затримання особи без ухвали слідчого судді, суду;
б) затримання особи на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання;
в) тримання особи під вартою як запобіжний захід, обраний суддею, судом як на стадії досудового розслідування, так і під час судовго розгляду кримінального провадження;
г) перебування обвинуваченого у відповідному стаціонарному медичному закладі при проведенні судово-медичної або судово-психіатричної експертизи;
д) перебування особи, що відбуває покарання, в установах попереднього ув’язнення для проведення слідчих дій або участі у судовому розгляді кримінального провадження.

Суд повинен звільнити засудженого від відбування покарання, якщо строк попереднього ув’язнення, відбутий засудженим в межах кримінального провадження, дорівнює або перевищує фактично призначене йому основне покарання із числа передбачених частиною першою цієї статті.

У випадку, якщо до винесення вироку строк попереднього ув’язнення, відбутий особою, перевищуватиме відповідно до визначеного першим абзацом цієї частини співвідношення максимально можливий строк позбавлення волі, передбачений Особливою частиною цього кодексу для злочину (злочинів), у якому (яких) підозрюється така особа, така особа повинна бути негайно звільнена судом з-під варти як за ініціативою суду, так і за ініціативою особи, яка звільняється або її захисника (законного представника) чи прокурора. Таке звільнення допускається як на стадії судового розгляду кримінального провадження, так і на стадії досудового розслідування такого кримінального провадження».

Закон є дійсно революційним та суттєво полегшує долю багатьох українських в’язнів. І революційною новацією є не лише те, що один день запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою тепер зараховується за два дні позбавлення. Справді революційною є норма, яка зобов’язує українські суди звільніти з під варти осіб, які до винесення вироку фактично відбули максимальне покарання, яке їм може бути призначене. Адже ні для кого не є секретом, що в українських СІЗО без вироку люди можуть утримуватись і по п’ять та й по більше років.

Дія цього Закону розповсюджується на всіх осіб, щодо яких на момент набрання ним сили є набравший законної сили обвинувальний вирок суду і покарання за цим вироком не відбуте повністю. Тобто, наприклад, якщо засудженому призначене покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі і до вироку він два з половиною роки знаходився за гратами, то він може бути звільнений. Для цього така особа, члени її сім’ї або захисник, має звернутись з заявою до суду, що виносив їй вирок, який має розглянути цю заяву протягом двох тижнів.

Теґи: , , , ,  

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: