Безконтрольна контрольна закупка

Довелось прийняти участь в кримінальній, яка порушена за результатом проведення співробітниками Державної служби боротьби з економічною злочинністю контрольної закупівлі програного забезпечення. Коли став розбиратись в ситуації, то прийшов до висновку про незаконність проведеної контрольної закупки. І думаю, що такі випадки непоодинокі.


    Я жодним чином не намагаюсь виправдати людей, які незаконно розповсюджують програмне забезпечення. Піратство – це зло і з ним необхідно боротись. Але правоохоронні органи на те й є правоохоронними щоб захищати закон, а не порушувати його. Тому незаконні дії правоохоронців є також злом і з цим теж потрібно боротись. Знаєте, сьогодні щось при закупці не за законом зробили, завтра комусь наркотиків в кишеню поклали, а післязавтра хтось замість Онопрієнка строк відбуває… Тому у випадку незаконних дій правоохоронців я завжди буду проти них.
    Отже, спробуємо розібратись за яких умов контрольна закупівля є законною.
    Контрольна закупівля, як і будь-який інший опреатвино-розшуковий захід, може бути проведена виключно тим суб’єктом, якому надано таке право. Відповідно до статті 5 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» вона здійснюється оперативними підрозділами, вичерпний перелік яких наведений в даній нормі закону. До них, зокрема, відносяться: кримінальна міліція, спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю, спеціальні підрозділи по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України, оперативні підрозділи податкової міліції та ряд інших.
   Статтею 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності надається право проводити контрольну закупівлю товарів.
    Для проведення контрольної закупівлі, власне, як і для проведення будь-якого іншого оперативно-рошукового заходу, не достатньо лише наявності права на його проведення. Тією ж таки статтею 8 зазначеного вище Закону визначено, що ці заходи можуть бути здійснені виключно при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав.
   До цих підстав, зокрема, відноситься наявність достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів, про: злочини, що готуються або вчинені невстановленими особами; осіб, які готують або вчинили злочин. Мною наведені не всі підстави, а тільки ті, що можуть стати підставами саме для контрольної закупівлі.
   Вони можуть міститися в заявах, повідомленнях громадян, посадових осіб, громадських організацій, засобів масової інформації, у письмових дорученнях і постановах слідчого, вказівках прокурора, ухвалах суду в кримінальних справах, що знаходяться в його провадженні, матеріалах органів дізнання, інших правоохоронних органів, у запитах і повідомленнях правоохоронних органів інших держав та міжнародних правоохоронних організацій. 
    Законом прямо забороняється приймати рішення про проведення оперативно-розшукових заходів при відсутності підстав, передбачених у цій статті.
    Крім того, відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» у кожному випадку наявності підстав для проведення оперативно-розшукової діяльності заводиться оперативно-розшукова справа. Без заведення такої справи проведення будь-яких оперативно-розшукових заходів забороняється, за виключенням єдиного випадку, який до контрольної закупівлі не має жодного відношення.
    Отже, контрольна закупівля є законною лише за умов, що вона проводиться підрозділом, який має на це право, за наявності визначених статтею 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» підстав та в рамках заведеної оперативно-розшукової справи.
    З викладеного вище неважко зробити висновок, що з великої кількості контрольних закупівель, які так полюбляють проводити працівники Державної служби боротьби з економічною злочинністю та податкової міліції, законними є лише мізерний відсоток. Отже, можна боротись.

Теґи: , ,  

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: