Оспорювання батьківства

Поштовхом для написання цієї статті стали декілька випадків з моєї власної практики.


      В одному з таких випадків до мене звернувся молодий чоловік, який тривалий час не проживав зі своєю дружиною, але шлюб з нею не розірвав. І ось одного чудового дня отримав цей чоловік з суду повістку та позовну заяву його дружини, в якій вона просить суд призначити аліменти на утримання їхньої дитини. 
      Здивуванню чоловіка не було меж, так як з дружиною він не проживав явно більше, ніж могла тривати вагітність. Тому його хвилювало два питання: як може бути, що дружина вимагає від нього сплати аліментів на явно не його дитину і що з цим робити? 
     Стосовно першого питання, то все пояснюється дуже просто. Частиною 1 статті 122 Сімейного кодексу України визначено, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Для визначення походження дитини від подружжя достатньо двох документів: свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров’я про народження дружиною дитини. При здійсненні актового запису в Книзі реєстрації народжень не вимагається присутність обох батьків. Тому жінка, маючи свідоцтво про шлюб та документ закладу охорони здоров’я, могла без жодних перепон отримати свідоцтво про народження дитини, де батьком вказаний її чоловік. 
     Тепер розберемося з тим, що ж робити в цій ситуації. Варіантів тут є небагато: або змиритись і сплачувати аліменти, або звертатись до суду. Така можливість передбачена частиною 1 статті 136 Сімейного кодексу України, якою визначене право на оспорювання батьківства шляхом пред’явлення позову про виключення запису про особу як батька з актового запису про народження дитини. 
     Частиною 2 статті 136 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. 
     Питання про відсутність або наявність кровного споріднення між особою, яка записана батьком дитини, та дитиною можливо вирішити за допомогою судово-генетичної експертизи. Я рекомендую в клопотанні про призначення експертизи ставити наступні питання:
      – чи наявне кровне споріднення між ПІБ, дата народження, та ПІБ, дата народження, матір`ю якої є ПІБ, дата народження?
      – якщо кровне споріднення між ПІБ, дата народження, та ПІБ, дата народження, наявне, то чи є ПІБ батьком ПІБ?

Теґи: , , , , , ,  

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: