Про доступ правоохоронних органів до документів та їх вилучення

З набранням чинності Кримінальним процесуальним кодексом України дещо ускладнився для правоохоронних органів доступ до предметів та документів, що можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні.


    Якщо раніше, наприклад, податкова міліція чи ДСБЕЗ примудрялись вилучити у юридичної особи купу документів протоколом огляду місця події, а вилучення їх за постановою слідчого про виїмку було просто верхом законності, то зараз з цим набагато складніше. Для них, звичайно ж.
   Перше, про що слід пам’ятати – огляд, зняття копій, витребування копій документів та їх вилучення міліцією, податковою міліцією, слідчими прокуратури можливе виключно в рамках кримінального провадження. Якщо від вас вимагають надати документи для перевірки якоїсь заяви, звернення чи листа державного органу і тому подібного, то можете просто не реагувати на такі вимоги.
    Друге, але, напевне, саме головне – доступ до предметів та документів правоохоронці можуть отримати лише за ухвалою слідчого судді або суду.
   Тому, якщо до вас у фірму завітали «товариші в цивільному» і вимагають надати їм документи щодо господарської діяльності, то у відповідь раджу вам самому вимагати від них ухвалу суду. І якщо вона у них таки є, то дивіться чи відображена в ній наступна інформація: прізвище, ім’я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів; дата постановлення ухвали; положення закону, на підставі якого постановлено ухвалу; прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, які мають надати тимчасовий доступ до речей і документів; назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ; розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом; строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; положення закону, які передбачають наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду.
     Одразу зауважу, що якщо в ухвалі зазначений, наприклад, слідчий Іванов, як особа, якій надане право тимчасового доступу до документів, але прийшов до вас оперуповноважений Петров, то вкажіть йому на двері.
   Пред’явлення ухвали про тимчасовий доступ не означає, що ви зобов’язані відкрити всі шафи та сейфи і не заважати слідчому копирсатись у всіх без винятку документах. Навпаки, слідчий зобов’язаний вручити вам копію зазначеної вище ухвали з «мокрою» печаткою і ввічливо попросити вас надати йому вказані документи. І якщо ви надасте йому вказані документи, то він може ознайомитись з ними та зробити з них копії. При цьому абсолютно не є вашим обов’язком надавати йому копіювальну техніку.
     Що ж до вилучення документів, то воно може бути здійснене правоохоронцями лише в тому випадку, якщо це передбачено ухвалою суду. При цьому вони зобов’язані скласти опис речей та документів, що вилучаються, вручити вам його копію та на вашу вимогу залишити вам копії вилучених документів.
      Тепер про речі та документи доступ до яких заборонений. Відповідно до статті 162 Кримінального процесуального кодексу України ними є: листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги; об’єкти, які додані до такого листування або інших форм обміну інформацією.
       Бувають випадки коли, в силу різних причин, краще не надавити представникам силових структур доступу до речей або документів. І це реально зробити, адже ухвала про доступ не може бути виконана примусово. Наслідком її невиконання є лише можливе надання слідчим суддею або судом дозволу на обшук. Але ж на це правоохоронцям потрібен час, який повністю у вашому розпорядженні.

Теґи: , , , , , , , , , , ,  

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: