Цивільний шлюб

Не так часто, але доводиться мати справу з ситуаціями, коли є спір між чоловіком та жінкою, які проживали однією сім’єю, але без реєстрації шлюбу. Як правило це стосується поділу майна.


      Спочатку розберемось з тим, що ж власне таке шлюб.
     Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. З даної норми закону вже чітко видно, що ніякого «цивільного шлюбу» (або часто вживаного у нас поняття «гражданский брак») просто не існує.     Більш того, наведена норма закону чітко закріплює, що проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.
     З аналізу наведених норм складається враження, що правовідносини, які виникають під час спільного проживання чоловіка та жінки не в шлюбі, жодним чином не врегульовані. Але це не так.
     Законодавець ввів до Сімейного кодексу України норми ст. 74, якою врегульоване право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі.
     Отже, даною нормою закону передбачено, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
     На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.
    Положення цієї статті є новелою сімейного законодавства України, тому що традиційно вважалось, що лише подружжю майно може належати на праві спільної сумісної власності. Цією ж нормою закону закріплено положення про те, що майно, яке набувається особами, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу та не перебувають у будь-якому іншому шлюбі, належить їм на праві спільної сумісної власності. Але при цьому слід звернути увагу на застереження – якщо інше не передбачено письмовим договором між ними. Отже, такі особи можуть укласти між собою письмовий договір про належність майна, що буде набуватись ними під час спільного проживання.
     Також слід звернути увагу на одну дуже важливу деталь. Наведена норма закону передбачає умову, що жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу не повинні перебувати у будь-якому іншому шлюбі. Тобто, якщо разом проживають чоловік та жінка і хоча б один з них перебуває у шлюбі, то до майна набутого ними під час їхнього спільного проживання норми ст. 74 Сімейного кодексу України не можуть бути застосовані.

Теґи: , , , ,  

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: