Виконавчий напис нотаріуса за картковим кредитом

І знову про мої улюблені карткові кредити. Цього разу про ще один спосіб спробувати стягнути спірну заборгованість – за допомогою виконавчого напису нотаріуса. Нижче «тіло» позовної заяви про його визнання таким, що не підлягає виконанню.

15 грудня 2016 року приватним нотаріусом Н-ського міського нотаріального округу ХХХ вчинено виконавчий напис, що зареєстрований в реєстрі за № 289789, про стягнення з ХХХ на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ХХХбанк» заборгованості за договором станом на 29.10.2017 р. грошових коштів у сумі 993180 грн. 44 коп. та 1800 грн. 00 коп. витрат за вчинення виконавчого напису.

Заборгованість за договором, згідно виконавчого напису, складається:

  • заборгованість за тілом кредиту – 35000 грн. 00 коп.;
  • заборгованість за відсотками – 859830 грн. 44 коп.;
  • заборгованість з комісії та пені – 46280 грн. 96 коп.;
  • заборгованість по штрафам (фіксована частина) – 5000 грн. 00 коп.;
  • заборгованість по штрафам (відсоток від суми заборгованості) – 47050 грн. 64 коп.

Про вчинення виконавчого напису позивачу ХХХ стало відомо після отримання ним копії постанови від 26 лютого 2017 року про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем ХХХ відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у ХХХ області.

Виконавчий напис, про який йдеться вище, є таким, що не підлягає виконанню з наведених нижче підстав.

Згідно приписів статті 18 Цивільного кодексу України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 87 Закону України «Про нотаріат» (далі за текстом – Закон) для стягнення грошових  сум  або  витребування  від  боржника майна  нотаріуси  вчиняють  виконавчі  написи  на  документах,  що встановлюють заборгованість.

Перелік  документів,  за  якими   стягнення    заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих  написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 88 Закону нотаріус  вчиняє  виконавчі  написи,  якщо  подані  документи підтверджують    безспірність    заборгованості    або       іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що  з  дня виникнення  права  вимоги  минуло  не  більше  трьох  років,  а  у відносинах між підприємствами, установами та  організаціями – не більше одного року.

Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис,  законом встановлено інший строк давності,  виконавчий  напис  видається  у межах цього строку.

Відповідно до підпункту 3.2. пункту 3 глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі за текстом – Порядок), що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України   22 лютого 2012 року за № 282/20595) безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172 (далі за текстом – Перелік).

Вказаним Переліком передбачене стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин. Відповідно до пункту 2 Переліку  для одержання виконавчого напису додаються:

а) оригінал кредитного договору;

б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Відповідно до підпункту 3.5. пункту 3 глави 16 розділу ІІ Порядку при вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172.

Згідно приписів підпунктів 5.1. та 5.2. пункту 5 глави 16 розділу ІІ Порядку Виконавчий напис вчинюється на оригіналі документа (дублікаті документа, що має силу оригіналу), що встановлює заборгованість.

Якщо виконавчий напис не вміщується на документі, що встановлює заборгованість, він може бути продовжений чи викладений повністю на прикріпленому до документа спеціальному бланку нотаріальних документів.

Виконавчий напис в даному випадку викладений повністю на спеціальному бланку, що прикріплений до аркушів паперу з таблицею під назвою «Розрахунок заборгованості за договором № б/н від 11.11.2010, укладеного між ХХХбанком та клієнтом – ХХХ, станом на 29.10.2017», які підписані невідомою особою. Отже, ні оригінал кредитного договору, ні засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості відповідачем нотаріусу не надані. За відсутності таких документів нотаріус не мав права на вчинення виконавчого напису. Крім того, за таких обставин у нього не було підстав вважати, що заборгованість є безспірною.

З таблиці  «Розрахунок заборгованості за договором № б/н від 11.11.2010, укладеного між ХХХбанком та клієнтом – ХХХ, станом на 29.10.2017» (далі за текстом – Таблиця) неможливо зрозуміти коли у відповідача виникло право вимоги. Та в будь-якому випадку в Таблиці зазначена остання дата погашення за наданим кредитом – 11.08.2013 року. Отже, від виникнення права вимоги у відповідача і до його звернення до нотаріуса для вчинення виконавчого напису явно минуло більше трьох років.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 258 Цивільного кодексу України позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені). Як вбачається з Таблиці штрафні санкції нараховані починаючи з 06.11.2011 року. При цьому нараховуються вони однією сумою разом з комісією, що є ще одним свідченням незаконності виконавчого напису.

За таких обставин нотаріус вчинив виконавчий напис всупереч вимогам статті 18 Цивільного кодексу України, статей 87 та 88 Закону України «Про нотаріат», пункту 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, підпунктів 3.2. та 3.5. пункту 3 глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Скасування виконавчого напису Отмена исполнительной надписи

Скасування виконавчого напису нотаріуса Отмена исполнительной надписи нотариуса

Отменить исполнительную надпись нотариуса Кропивникий Кировоград

Скасувати виконавчий напис нотаріуса Кропивницький Кіровоград

адвокат по кредиту юрист по кредиту
Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,  

2 коментарі

  1. Мне понравилось если это работает…

  2. Це дійсно працює. Випробувано на практиці.

Залишити коментар

Подтвердите, что Вы не бот — выберите самый большой кружок: